neděle 10. března 2019

Prázdniny, panečku, to byl čas!




Určitě mi nebylo víc než 10 let. Prázdniny u babičky, bratranec, sousedovic kluci, stromy, uličky plné trnů a růží… Všichni si mě pamatují. Jezdím sem každým rokem spát jinde než doma v posteli, nemýt si každý den nohy, krk, čistit si zuby. Tady mě nikdo nehoní. Tady smím pít žlutou a červenou limonádu a pořád mít červený jazyk od lízátka. To vše se u babičky smí.

Můj den je vlastně stále stejné odpočívání. Dnes tomu říkáte relax. Televizi zde ještě neměli. Trocha trávy, mlíčí pro králíky, dojít do krámu, do bandasky nalévané mléko, do síťovky rohlíky. A všeho tady bylo plno. Třešně jako švestky, švestky jablka, jablka jako malé melouny. Pili jsme ještě teplá syrová vajíčka, dívali se, jak babička zabíjí slepice, svléká králíka z kůže. Jindy zas děda topil v řece nadbytečná koťata. Život šel tak nějak bez předpisu, bez uzavírek, vyhlášek a kontrol. Byl jsem ještě malý a dospělí si před námi dávali pozor na ústa. Nežili život vedoucí k nenávisti.

O to jsem přišel. O život bez revolucí a násilí. Babička ani rádio neposlouchala. Chránila naše uši, hlavy plné ideálů a dětských radostí. Tomu říkám prázdniny! Bez politiky.

U babičky na vesnici, v městečku nedaleko od Prahy. Ve městě pod Ještědem, v mém městě, bylo vše jiné. Vlastně pořád německé, s německými nápisy na každém domě, kde už 10 let žili spokojeně Češi. Maminka byla Češka trošku z Prahy, trošku od Berouna. S tátou chodila za války a ten ji přivedl sem k nám. Já ji měl moc rád, a když jsem jednou viděl v tom městečku o prázdninách u babičky za okny ve výloze mechanický kráječ na knedlíky, nezaváhal jsem. Kolik tehdy stál už nevím, plácnu  - za 30 K. Nezvládl jsem to a spěchal na poštu. Tam jsem se svěřil úředníci v okénku, proč chci volat maminku teď hned: „Bleskem?“ Nic z moderní techniky jsem neodmítal, a tak jsem s maminkou mluvil hned. A mělo to být mluvení pěkně drahé.

Ano, maminka dosud v kuchyni neměla kráječ a měla o něj nepokrytě zájem. Leč ptala se i ona, kdo to zaplatí? Řekl jsem to i dámě mě za okýnkem: „Kráječ nebo telefon?“ Asi jsem udělal dojem. Platbu za volání bleskem jsem platit nemusel, kráječ na knedlíky ano. A bylo, jak se dnes říká, vymalováno.

Tomu říkám prázdniny! Pořád jsem se ohlížel, a nikdy nezapomněl na babičku, městečko Pod Skalkou, na bratrance, kamarády, jablka jako melouny, třešně jako palec, syrová vajíčka, na žlutou a červenou limošku… Řekněte, mohly být krásnější prázdniny? Nemusíte nic říkat, měli jste podobné…

Žádné komentáře: