úterý 11. února 2014

Most v Machníně přes Lužickou Nisu




Co všechno zažil! Ne ten, co tam dneska stojí, ale ten, co na stejném místě stál dejme tomu od 10. století.
Tak zaprvé, patřil vždycky dětem. Ty hodně běhají z jednoho břehu na druhý, z mostu pozorují vodu a v ní ryby. Vždyť v Machníně ještě před sto lety, několik obyvatel vykazovalo, že jejich hlavní obživou je rybářství na Nise. Vraťme se na most 10. století. Kromě dětí, psů, prasat, chodili sem a tam Lužičtí Srbové, kteří tu v okolí bydleli a hospodařili. Ve 13. století buď tady, nebo o kousek dál, se z mostu díval do řeky i český král Přemysl Otakar II. když pravděpodobně tudy spěchal žitavským předat městská práva a založit Hrádek nad Nisou. O něco později mohl zkontrolovat stavbu hradu Karlfrídu a stav prací na Ojbinu cestou tudy i Karel IV., Otec vlasti. Vždyť pár kilometrů odtud spal v komendě plné mnichů v Českém Dubu. Co vím určitě je, že po mostě musely jezdit už v té době vozy plné kamení na stavbu Hamrštejna, strážního hradu a místa správy širokého okolí včetně vsi Liberce, tehdy určitě menší, než byl Machnín. V té době kolem mostu už žili němečtí osadníci pozvaní sem Bíbrštejny, pány z frýdlantského hradu. Hned na to kraj křižovali křižáci a husité a byli při tom hluční, krvelační a nebezpeční.
Roku 1428 tu místní, coby spojenci „Šestiměstí“ z Lužice, topili poražené husity. Jedny topili, druhé upalovali v místních stodolách. Most byl veledůležitý i v dalších letech. Kousek od mostu se stavěla „Halířova tvrz“ naproti dnešnímu nádraží Českých drah. Při jedné z velkých vod, voda Nisy strhla most, když na něm, jaká náhoda, byl kočár s hraběnkou z Grabštejna. Spěchala na statek, co stále ještě stojí mezi Machnínem a Karlovem. Za zmínku stojí, že půlka kočáru s koňmi most ještě přejela, druhá se odlomila a i s milou  dámou, která zmizela v rozvodněné řece. Jaká to smutná náhoda. Spekulovalo se, snad i proto, že dáma zmizela a kočí rovněž, zda to byla velká voda nebo velká shoda náhod. I tady může platit: Láska, Bože, láska…
Po opraveném mostu pak stále chodila spousta lidí z jedné strany břehu na druhou, protože po obou stranách řeky rostla a sílila obec Machendorf - Machnín. A protože most je kousek od hranic slezských a saských, tak většina intervenčních vojsk, tudy zajisté projela. Chorvati, Sasíci, Prusové, Francouzi, ruští kozáci, Taliáni, panduři, Maďaři, Češi… A potom ať někdo tvrdí, že žádný z nich nemohl být jeho dědečkem.... Hned jak most přejeli, tak si většinou v obci odpočali a do postelí ulehli.
Od počátku 19. století se kolem machnína, řeky a mostu rozvíjel textilní průmysl. Pod troskami hradu Hamrštejnu vyrůstaly první budovy textilních továren v Čechách. Lidé po mostu chodili nejen do práce, ale i za zábavou. Zajímavé bylo, že po pravém břehu  Nisy žili v obci Němci, po levém víc Češi. Na levém břehu byla i škola, obecní úřad, nádraží, na pravém hřbitov, kostel, hlavní cesta do Saska, Chrastavy, Liberce. A to vše na křižovatce hned vedle mostu. Do vsi po něm přišla i Rudá armáda v roce 1945. Já na něm, coby desetiletý kluk jásal s ostatními páťáky, při zvolení Antonína Novotného presidentem republiky. Právě na mostu nás totiž zasáhlo hlášení místního rozhlasu o volbě prezidenta republiky. To bylo v roce 1957. Od té doby se na mostě přes Nisu v obci Machníně nic důležitého nestalo....   

Žádné komentáře: