pátek 9. srpna 2013

Pomníčky




Neznám městečko a snad ani žádnou zapadlou ves, kde lišky dávají dobrou noc, aby tam nestál pomníček, někde blízko plotu či na zdi obecního úřadu nebyla deska se spoustou jmen. Dokonce i u nás v pohraničí, chcete-li v Sudetech, se jich ještě dost skrývá pod hustým břečťanem v loubí odlehlých zahrad u hřbitovních vrat, na zdech zadních traktů honosných německých radnic, na domech, odkud mladé muže vedla společná cesta na bojiště světových válek…
Neznám se k obcím, spolkům, a veledůležitým politickým stranám, odborům, které nemají ve svém záhlaví aspoň trochu, špetku vzpomínek a díků těm, co složili své kosti daleko, daleko od těch, kteří je milovali…
Kamenné stély s prapodivnými kříži, jmény, místy, kde padli, umřeli vyčerpáním, na tyfus, úplavici, na zanedbané a špatně ošetřené rány. Jména pod sebou seřazená podle abecedy, jak schody k nebesům, příčky v žebříku na vysokou rozhlednu. Jméno, datum narození, a odkdy už není s námi.
 Mladí, mladí, byli tak mladí! Je mezi nimi málo šarží, hejtmanů, majorů. Tohle byli většinou ti, co se brodili v blátě, po ramena ve sněhu. Na Piavě, v Rusku, na Balkánu, všude se prali se zubatou, všude, kde padli dnes rostou stromy a po kamenech skáčou řeky. Doma jim místy, často i na náměstí postavili z vděčnosti pomník. Pomník těm, co padli v První světové válce těm, co se nevrátili domů z té druhé. Od moří, oceánů, z hor i z písečných dun, z koryt řek alpských hor, lazaretů plných amputovaných noh a rukou.
Byli tak mladí! Ševci, tkalci, příručí, malíři pokojů, kočí ze statků, voraři, skláři, dělníci z továren. Málokde na pomníčku zůstalo místo, kam napsat k mrtvým i jejich povolání,  koho milovali, kde která máma s tátou se syna nedočkali…
Už tolik let uběhlo a tolik toho odvál čas... Písmena, ať německá ze Sudet, nebo česká od Nymburka na stélách vybledla. Nejsou tady věnce ani květiny, není kdo by je zaléval, okopával zahradu a občas umyl pomníček. Lidé si neumějí najít čas na chvíli se zastavit. Nemají čas na živé příbuzné, natož na ty, kteří už nežijí. Lidi, dělejme s tím něco! Je to naše do nebe volající ostuda.
Na našich hřbitovech leží i ti, co občas bojovali proti nám. Němci, Turci, Maďaři, Ukrajinci, Italové, Balkánci. Ti všichni, podle konvencí, které jsme podepsali, mají být v úctě a hroby opečovávány příkladným způsobem. Pakliže tomu tak není, není nic jednoduššího, než to co nejrychleji napravit.
Nevrátíme těm chlapcům zpět jejich mladé životy, mladistvé tváře, milenkám jejich objetí, nenarozeným dětem jejich otce. Najděme alespoň vzpomínkou cestu k jejich domovům, k těm, co jim mávali na cestu do války, odkud nebylo  pro ně návratu.
Položme kytičku a zastavme se. Já rovněž, díky tobě příteli Petře T., který si mi o nich řekl, když já už skoro zapomněl. I v tom je lidská síla, schopnost nezapomínat, že kdosi tady zaplatil účet a položil vlastní život. Mít na paměti, že oni také chtěli žít, milovat i trápit se, mít děti, své sny a touhy…
Poděkujme těm ležícím pod mramorovými anděly a nápisy Padli, abychom my mohli žít…

Žádné komentáře: