neděle 21. září 2014

Mít jasno, neznamená vidět všechno



 
                A je to tu zase! Žijeme v době, která sama sebe ničí a nemusí to být jen terorista, kdo zmáčkne spoušť. Stále se vzdalujeme od kořenů, stále víc a víc dáme na sladké řeči. Líbí se politici, co politiky nejsou, baviči, co baví až k pláči… Poučeni stým výročím od vyhlášení 1.světové války stojíme tam, kde stáli naši prarodiče. Před možností zhouby válkou, která stojí za dveřmi a je nám cizí.
                Vše se opakuje jako ve filmovém scénáři. Ruský konflikt s Japonskem, rok tisící devítistý pátý, lokální války a výrazná podpora jednoho etnika na Balkánu v prvním desetiletí… Na co se nyní čeká, co bude teď roznětkou, kolik to bude kulí, koho nám zabijí na Ukrajině, v Sýrii? Kdo komu pošle ultimatum? Tehdy to byl Karl Kraus, český Žid z blízkého Jičína a jeho „Poslední chvíle lidstva“ psaní o První světové válce, které v Německu a v Rakousku zná skoro každý…
                My Češi máme ještě jednoho velkého krajana. Josefa Švejka a jeho autora, který zběhl z války a byl z něho rudý aktivista a komisař Rudé armády. Na chvíli. Pak, jak jinak, pacifista. Jak to vše připomíná poslední chvíle mocnářství. Ani dnes není svět jednobarevný a kdo jej tak vidí, měl by vrátit řidičák. Není jen ,,slabá“ Ukrajina a ,,silné“ Rusko. Jsou tu slabí, silní, pučisté, antisemité, islamisté putující světem v jedné ruce s koránem a ve druhé s kalašnikovem. A k tomu lobby výrobce zbraní, distributoři ropy, zemního plynu, tiskoví magnáti, dravci od novin, televize, které zde cítí vzrušení a sledovanost korespondenta, jako byl třeba Ernest Hemingway koncem třicátých let v občanské válce pod Madridem…
                Žádné zbraně ani jedné straně současného konfliktu na Ukrajině. Psí hlava nesluší nikomu. To, co bylo v roce 1938 u nás doma se nedá srovnat s dnešní situací na Ukrajině. Dnes je vše v rukách nadnárodních společenství a tam se rusky nemluví. Buďme proto obezřetní před soudy, které nám zavírají dveře do budoucna. Právě my bychom se měli bát zjednodušování a praktik „rychlé roty“. Vidět dál, než na špičku nosu a možná i trochu do budoucnosti…
                Ta šachovnice na Ukrajině se až moc podobá té z Balkánu před 100 lety. Tenkrát taky v prvních dnech už ozbrojeného kolektivu bylo císařům a králům vše jasné! A přitom se mohli zeptat Karla Krause z Jičína, Jaroslava Haška z Prahy, tisíce Čechů, Němců a Židů, kteří padli za První světové války. Určitě nechtěli zemřít tak mladí …

Žádné komentáře: