sobota 19. prosince 2015

Peníze, prašule, škvára

Asi neznám nikoho, kdo by neměl rád peníze. Nikdo vám neřekne na férovku: Miluju prachy, dej je sem… Výchova nás nutí nechat se nutit, jako by se zdráhat než je vzít, pečlivě je přepočítat, dobře je uložit a občas se na ně chodit dívat do banky, jak rostou, jak stagnují...
Patří k nám odjakživa, jako vzduch na dýchání. Čím vším ti naši předkové platili! Bylo toho všelikerého moc. Později se platba ustálila v kovu vzácném i obecném, později v papíru – bankovkách, za které je možno dostat od roku 1762 skoro všechno. Máme jich i platebních karet, těch moderních modifikací papíru, plné peněženky
Za vším stála nám všem dobře známá velká dáma císařovna Marie Terezie (1740-1780), která svůj život vedle porodů arcivévodů a arcivévodkyň plně věnovala správním reformám, centralizaci a válkám s Pruskem. Tady je možno najít prapůvod toho, proč se stalo, že mince z drahého kovu se „ztratily“ z oběhu a světlo světa spatřil potištěný papír. Stálá finanční tíseň dvora a výdaje na válku vedly k tomu, že se císařovna rozhodla a správně. Jinak to byla právě ona, co naše předky poslala do škol a udělala z nás prakticky to, co jsme dnes. Lidé znalí věcí zábavných, potřebných i peněžních transakcí.
Pamatuji, jak se ve škole v čítankách psávalo, že Josef II., její syn, při svých inspekčních návštěvách rozdával zlaťáky. Bankovky paní matky neměly ještě pořád tu ,,správnou váhu“…. Zlatý Svatováclavský dukát se za první republiky dával do peřinky právě narozeným dětem movitých rodičů… Žel moje maminka, ani tatínek k nim nepatřili…
Pro správnost musím popravdě přiznat, že v Praze se objevily první bankovky v době francouzské okupace v roce 1741-2 nesoucí informaci „Hundert Frank“. Existují prý ve světě snad někde dva kousky. Raději se tedy věnujme bankovkám dneška. Ty jsou přístupnější.
I ony dnes vlastně ustupují kartám z plastu, které se zasouvají, nebo přikládají, a které za nás platí, netrhají peněženku a tolik se neztrácejí. Peníze... Jak ty dovedou člověka změnit! Stále jich je málo. Jakoby by nemohly tiskárny, kde se peníze rodí, tisknout na tři směny. Prý nemohou - asi nemají papír… A přitom máme krásné peníze i poštovní známky. I na umělce, co je kreslí, je naše země bohatá, takže, jak je vidět schází, opravdu jen ten papír…
Doma se papírové peníze ztrácejí doslova. Stále mám před očima maminku, jak je počítá a dává do sáčků od mouky, na které píše: na boty, na jídlo, na kabát, na Vánoce... Vánoce byly hlavně svátky dětí. Vánoce pro mě znamenalo dostat knížky. Tehdy všechny hodné děti četly a tak jsem jednou, těch knížek zaplacených ze sáčku „na Vánoce“, dostal 14.

 Jak to bude dál nechme hlavám moudřejším. Ať se trápí ony. Peníze budou, ale my nebudem, říkávala moje maminka a měla pravdu. Už tu není, důchod mi chodí pravidelně na adresu, ale já stále myslím na ty knížky. Dodnes je vídám. Každou zabalenou zvlášť pod stromečkem se svíčkami, které pořád svítí a svítí….

Žádné komentáře: