čtvrtek 25. února 2016

Nám, kterým v poslední době odchází tolik přátel a známých


            Usínají a snad je nic nebolí... Mám tolik přátel, kteří odcházejí a pokaždé je to stejné… Bolí to mě, vás, nás, co zůstávají. Odcházejí ti dobří. Není to spravedlivé. Odejít musí každý a není kam se skrýt...

            Má první živá hudba byla ta, co doprovázela pohřební vůz do kopce ke hřbitovu a hrála nad otevřeným jícnem, odkud se odchází na onen svět. Vše jsem ve věku pěti – šesti let bedlivě sledoval z domu pod hřbitovem, kde jsme bydleli. Blíž jsem nesměl. Ostatní byli za záclonami, já si okno otevřel, vyšel na terasu a chtěl zamávat, rozloučit se, postěžovat si, proč nesmím na hřbitov s nimi. Místo toho mi ukazovali právě narozené řvoucí juniory v kočárcích.

            Kolem nás jede kočár tažený koňmi, za okny mezi věnci leží truhla a v ní někdo, koho znám a byl na mě milý. Už ho prý nikdy neuvidím. Bylo pár let po válce, Hitler zdecimoval tetičky a strýčky, rodiče mých rodičů, daleko odsud, kdesi v Polsku, bez hudby, bez pohřbu, bez truhel, spáleni jen tak. Živí se trápili tím, že přežili...

            Bylo po válce a o smrti mluvil každý. Kolem bylo mnoho vdov a dětí, mých kamarádů, co měly jiné, už druhé tatínky. Němci od nás odešli a hřbitovy náhle zpustly. Češi měli své mrtvé  povětšinou jinde, doma, tam, odkud do Sudet přišli. Tam jezdili na dušičky, do vnitrozemí, jak sami říkali.

            O to víc jsem prožíval každý nový funus na na machnínském hřbitově, který jsem měl z první ruky za oknem přes ulici. Před vraty hřbitova stály proti sobě dvě velmi festovní lavičky. Na  jednu z nich funebráci položili truhlu s nebožtíkem a odtud ji nesli k vykopané jámě. Tam se řečnilo a hrála hudba.

            My kluci jsme dovnitř hřbitova nesměli. Zajímalo nás, jak končí věnce, kytky, svíčky, kterých tam byla přehršel. Však taky po pár dnech se vše uklidilo a vyhodilo za zeď. Samo sebou za naší klukovské účasti. Zájmy tehdejších a dnešních kluků nelze dost dobře srovnat. My měli pokaždé čas. Nepamatuji, že by někdo po odpolednách někam jezdil, cosi trénoval, docházel na kroužky čehosi. My jsme znali všechno o životě, ale i o smrti. Dívali jsme se přes záda hrobníkovi, když pracoval. A že jsme měli i spousty sourozenců, věděli jsme, jak doma umírají lidé, staří, mladí, nemocní....

            Se smrtí se dá jen těžko žertovat. Lidé tehdy, za mého mládí, nosili smutek, černou pásku na paži a navzájem si hodně pomáhali. Nešlo jít, zavřít dveře na zámek a klíč od vrátek zahodit. Co chvíli někdo přišel. My děti ani neťukaly, řekly si o namazaný krajíc, pomohly, došly do kůlny pro dříví. Když někdo umřel, byla to informace, o které jsme jako kluci věděli první a o které se mezi dospělými dlouho mluvilo. Snad jenom o svatbách se mluvilo víc.

            Dnes, kdy stárneme všichni, je náš odchod čím dál častější. Vzpomínejme a poděkujme těm, kteří nás životem provázeli. Všichni jsme na cestě. Jedna končí a druhá, ta příští, nás povede zas někam jinam. Určitě nezapomeneme na to, co bylo krásné. To druhé, ať vezme čert.…

Žádné komentáře: