sobota 18. června 2011

Proč se Ještěd jmenuje Ještěd

Kolikrát slýcháme tuhle otázku, tolikrát ji zodpovídáme jinak. Vnučka má jméno po babičce, vnouček po strýčkovi, který dal mladým vykrmené prase a roubenku v Jilemnici. A Ještěd? Těch variant je jako u psa blech. Němci měli své, Češi je mají také. Měl jsem kamaráda a nikdy bych to do něj neřekl. Dal si tu práci a přesvědčil mě. Jeho verze jména Ještědu bude určitě ta pravá, i když to může být jako s tou Mona Lisou, kterých, podle filmu s Janem Werichem, měl císař Rudolf II. plnou almaru.
V kronice českého korunního léna Frýdlantu a Liberce, od libereckého pátera Jana Karla Rohna, magistra filosofie, bakaláře teologie, člena a kanovníka řádu Křížovníků na Starém městě pražském, vytištěno v Praze roku 1763, autor o Ještědu mluví takto: „Ještěd je jednou z nejvyšších hor. Na jeho vrcholu je bezlesý prostor s kamenným křížem. Odtud vidíme i okolí Pražského hradu. U paty Ještědu na sluneční stráně (jižní) je jeskyně zvaná „Guksloch“ (těžní jáma, místo, kde se doluje), odkud pocházejí jaspisové kameny, jejichž druhy zasílala do Anglie jeho Excelence Jan Václav Hrabě Gallas svým panským inspektorem Platzem. Kameny jsou natolik tvrdé sorty, že se dají těžko vybíjet, rostou jak malá vejce. Je mínění, že od těchto jaspisových kamenů hora jméno „Jasken“ má. Tak jeho jméno od dávných časů je vyslovováno…“
No, řekněte, proč ne? Proč by měli mít pravdu, co si myslí, že „Jescht“ (jask) je to pravé označení, že podle mlhy na kopci často ležící nebo ti, co vidí v hoře ježka s pichlavými bodlinami, co by stromy na hoře rostoucími a těmi bodlinami se chlubící a vrchol pak, že vypadá jak ježčí hlava. Starý Balbín pojmenoval hory podle ještěra. Starý páter Rohn se nakonec přiklonil ke jménu podle ježka. Mně se víc líbí varianta s jaspisem. Má větší šmrnc.
A umím si představit hromady turistů v nějaké jeskyni u paty Ještědu, jak brousí jaspisy a je o ně mela. Určitě dobrý pokus, jak udělat z turistů ještě větší troubelíny, než jakými ve skutečnosti jsou. Něco pro tyhle platící zákazníky udělat musíme. Jinak jsme s turistickým ruchem a s penězi z něho tam, kam chodil i císař pán pěšky. Takže cestou na „Obří sud“ a rekreační areál kolem se rozkládají, sbírejme po okolí rozházené jaspisy a jiné, krásné křemenné odrůdy, kterých je kolem Ještědu požehnaně, od Plání až k Javorníku…

Žádné komentáře: