sobota 15. února 2014

Když slunce zatmí se....

Úplné zatmění slunce. My kluci jsme takové upozornění brali vždy velmi vážně. Ono toho na vesnici před šedesáti lety nebylo moc k vidění a tak každé hlášení místního rozhlasu podbarvené hřmotnou muzikou bylo vítané. Jednou to byly obavy z nárazového větru, jindy z možné průtrže mračen, z nadúrody amerického brouka…
To vše a mnohem více hlásával v naší obci prostřednictvím tlampačů umístěných na sloupech elektrického vedení náš soudruh ředitel, ředitel místní národní školy. Měl zvučný hlas i mimo tlampač. Byla s ním sranda. Byl komunista a líbila se mu každá ženská, byl taky myslivcem a uměl hrát na housle. To byla vražedná kombinace, když se rozhodl jít po ženský. My děti jsme to měly zprostředkované tím, jak na sebe rodiče křičeli, když to probírali. Diskuse končila, když došlo na to, že je to kovanej člen strany a ta má v naší společnosti vedoucí úlohu. Nakonec nám tam v té škole zůstal do šedin a s tím, s čím na školu přišel - s ideály přizpůsobenými tomu, aby se měl dobře.
Naučil mě sice psát a číst, ale ponižoval mě opakovaně. Neměl rád kosmopolity, lidi ve výkonu trestu, Židy, Němce a lidi, kteří se mu postavili. Vulgárními slovy nešetřil. Jeho hlášku z první třídy si až moc dobře pamatuji: „Useknu ti ruku u samé pr.....!“
Úplné zatmění slunce. K tomu bylo zapotřebí zakouřeného sklíčka, nebo speciálních brýlí. Jedny takové, asi jediné v obci, měl na katedře náš uřvaný soudruh ředitel. Mám za to, že byl posedlý, vše hlásit v místním tlampači, a pak se hnal do školy pro speciální brýle. Ty ovšem měly jednu chybu. Byly beze skel. Soudruh ředitel to vzal politicky, jako odklon od strany, od lidově demokratického zřízení. Brýle měly dodat vážnosti jemu, straně i celé nové době. To vše v jeho osobě. Skrz prázdné brýle však neviděl nic. Vzduch se tetelil horkem, slunce stálo v horizontu a pak řekl téměř státnickou větu: „Jako kráva při inseminaci, čas se zastavil.“ A řeka Nisa, co nám obcí odjakživa protéká, si nevšímavě tekla dál.
Všichni jsme stáli a čekali co se stane. Menší brečeli, starší se potili strachy a ptali se rodičů, zda slunce spadne. Nám, co jsme chodili už do páté třídy, to bylo volný. Ředitel byl nahraný. Stál tam, že by kůň nad ním plakal, brýle beze skel na nose. Chtěl hřímat, křičet, velet. Sako s koženými průvlaky, které nosil od doby, co dostal do obce umístěnku, olezlé věčnými avantýrami s ženami se blýskalo, jako posmrkané rukávy spolužáka Rudy. Stáli jsme tam, někdo plakal, někdo jenom slzel, někomu se jen třásl hlas. A bylo to tady, viděl jsem úplné zatmění slunce.... Všechny ty živé obrazy, všechen ten ředitelův vztek, brýle zbavené skel, ošoupané sako na loktech. Film promítaný za bílého dne. Za zvuků ryčné, budovatelské písně zvoucí obyvatele na pomoc při žních, při úklidu obce. Jen hlas byl trochu jiný. To ředitele alternovala soudružka Ježková, obětavá a na obci zaměstnaná pracovnice.

Byl jsem malý kluk a obec byla mou lidskou skládačkou. Mozaikou budování beztřídní společnosti. U nás na vesnici se jí moc nevedlo. Jedna hloupost vystřídala druhou a ani dnes to asi nebude lepší...

Žádné komentáře: